Co sprawia, że szkło jest przezroczyste?

Szkło wykorzystywane jest przez ludzkość od stuleci. Jest elementem tworzącym wiele produktów codziennego użytku. Wiele osób nie wie jednak z czego wynika przezroczystość szkła.

Kilka słów o historii szkła

Szkło ma historię liczącą kilka tysięcy lat. Dotychczasowe badania archeologiczne wykazały, że szkło było wykorzystywane już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą w Mezopotamii. Stosowane wtedy szkło nie było przezroczyste, ale kolorowe. Szkło zyskiwało barwę za sprawą zanieczyszczeń , które znajdowały się w surowcach wykorzystywanych do jego wykonania. Szkło bezbarwne zaczęto wytwarzać dopiero w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Około 100 roku po narodzinach Chrystusa szkło pojawiło się w szybach okiennych. Były one jednak tak drogie, że mogło sobie na nie pozwolić bardzo niewiele osób. Masowa produkcja szklanych tafli rozpoczęła się dopiero w XIX wieku. Współcześnie szkło stosowane jest nie tylko do produkcji szyb okiennych. Szklane przedmioty towarzyszą nam na każdym kroku. Szkło wykorzystuje przemysł budowlany, farmaceutyczny, spożywczy. Ze szkła wykonuje się przedmioty codziennego użytku oraz wyroby o charakterze dekoracyjnym – wazony, kielichy, zwierciadła. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi piasek kwarcowy, sodę, wapienie, boraks.

Co kryje się za przezroczystością szkła?


Jest to jedno z tych pytań, które są naprawdę często zadawane. Szkło to ciało stałe charakteryzujące się bardzo dobrą przepuszczalnością promieniowania widzialnego. Jest też bezpostaciowe. Jest to cecha , która przypisywana jest cieczom. Znaczna większość ciał stałych absorbuje fotony światła, które na nie padają. To właśnie z tego powodu ciała stałe nie są przezroczyste. W przypadku szkła wygląda to trochę inaczej. Szkło nie absorbuje fotonów światła. W przypadku szkła dochodzi do odbijania fotonów.  Energia fotonów jest przy tym zbyt mała, aby możliwe było przeniesienie elektronów. W przypadku szkła jego przerwa energetyczna jest większa niż energia fotonów promieniowania widzialnego. W konsekwencji światło przenika przez szkło z mniejszą prędkością, ale też pokonuje je bez większych przeszkód. Co istotne, światło z zakresu widzialnego nie musi przez szkło przechodzić w całości. Wystarczy, że przejdzie jedynie przez jego część, abyśmy mogli odbierać jego powierzchnię jako przezroczystą.

Autor wpisu: wycinanie szkła wrocław