Dieta rozdzielna Doktora Haya

dieta haya

Dieta rozdzielna – krótka historia

Dieta rozdzielna powstała już wiele lat temu, na początku XX wieku. Wymyślił ją dr William Howard Hay. Co doprowadziło Haya do stworzenia specjalistycznej diety? W wieku 40 lat zaczął chorować na kłębuszkowe zapalenie nerek oraz cierpiał na nadciśnienie tętnicze. Lekarze nie dawali Hayowi wielu szans na przeżycie, a diagnoza brzmiała niezwykle pesymistycznie. William Hay jednak nie poddał się chorobom, postanowił walczyć o swoje zdrowie i życie. Postanowił on zmienić swój styl odżywiania na bardziej racjonalny i zdrowszy. Zaczął sięgać po naturalne produkty i spożywać je w umiarkowanych ilościach. Poskutkowało to remisją choroby i nienagannym zdrowiem. Ponadto doktor Hay przy badaniu swoich pacjentów zaobserwował związki między chorobami, a sposobem odżywania się danej osoby.

Główne założenia diety Haya

Główną zaletą diety rozdzielnej jest fakt, iż nie trzeba martwić się kaloriami i ciągle je liczyć. Podstawową zasadą jest rozdzielenie produktów białkowych od produktów węglowodanowych. Jak Hay słusznie zauważył, do trawienia białek i węglowodanów, organizm ludzki potrzebuje innych enzymów. W sytuacji, gdy w jednym posiłku łączymy zarówno węglowodany i białka, nasz proces trawienia ulega upośledzeniu, czego skutkiem jest zakwaszenie. Ważne w diecie rozdzielnej jest również przygotowanie posiłków. Potrawy powinny być gotowane na parze lub przyrządzone na oliwie z oliwek.

Zasady diety dr Haya

 • należy spożywać 5 posiłków dziennie, regularnie o stałych porach,
 • każdy posiłek musi zawierać składnik, który pomaga w procesie spalania tłuszczu. Do takich składników należą: jod, chrom, wapń, magnez, żelazo, witamina C i karnityna,
 • nie wolno spożywać kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, cukru, czekolady, soli, białego pieczywa, czerwonego mięsa, alkoholu, ciast, dań instant i fast foodów,
 • owoce należy spożywać jako przekąskę lub na pusty żołądek.

Dieta Haya nie jest restrykcyjna, osoby przebywająca na niej nie muszą martwić się koniecznością eliminowania ulubionych potraw z diety. Ponadto jest niezwykle bogata – dostarcza mnóstwa witamin i składników, które są pożądane do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podział produktów

Doktor William Hay podzielił żywność na podstawowe grupy:

 • grupę białkową
 • grupę węglowodanową
 • grupę neutralną

Składników białkowych nie wolno łączyć ze składnikami węglowodanowymi, natomiast składniki z grupy neutralnej mogą zostać łączone w posiłkach bez obaw na negatywne konsekwencje.

Do produktów neutralnych zaliczają się warzywa, które bez obaw można spożywać w połączeniu z produktami białkowymi oraz węglowodanowymi.

Plusy stosowania diety rozdzielnej

 • dieta Haya sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn. Często zalecana jest dla osób, które palą papierosy lub spożywają duże ilości mocnej kawy,
 • dieta rozdzielna przyspiesza metabolizm, zatem pomaga w utrzymaniu stałej wagi ciała,
 • zbilansowana dieta pomaga walczyć z nadmiarem kwasu żołądkowego i pomaga w zwalczaniu uporczywej zgagi,
 • dzięki zawartości w diecie owoców i warzyw, gwarantuje ona witaminowy zastrzyk energii i dobrego samopoczucia.

Zatem jak widać dieta rozdzielna dr Haya nie tylko nie jest restrykcyjna, ale i smaczna. Ponadto jej pozytywny wpływ na organizm ludzki jest nieoceniony! Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym ciałem i duchem, zacznij od zmiany swojej diety.