Jak odnaleźć pracownika geodezyjnego, który prawidłowo sporządzi pomiar geodezyjny?

W ogólnym przeświadczeniu mierniczy to jest człowiek niezbędny do akcji związanych z mierzeniem obszaru. Nie każda osoba natomiast jest świadoma, iż mierniczy jest wskazany również przy budowie budynku oraz po jej zrealizowaniu. Doradzamy, jak wyszukać doskonałego geodetę i o jakie sprawy go dopytywać.

Czy mierniczy rozumie teren?

Nadzwyczajnie znacząca przy doborze geodety jest jego świadomość obszaru, wiedza o aktualnym kształcie map interesujących nas terenów. Zatem bezpiecznie jest skorzystać z pomocy instytucji geodezyjnej, operującej na określonym terenie, rozumiejącej lokalne warunki, śledzącej zmiany, jakie to zachodzą w okolicy. Lokalny geodeta nierzadko wie dla przykładu o spotykających się pod glebą kanałach instalacyjnych, jakich nie ma na schemacie, bowiem są samowolą budowlaną albo przygotowano je dość ostatnio i dla tego wciąż nie są naniesione. Jeżeli przebiegają one poprzez grunty, na których staramy się budować, mogą przysporzyć nam problemów.

Gdzie wyszukiwać mierniczego

Urzędnicy z działów geodezji i architektury znają mierniczych operujących na konkretnym terenie. Kodeksy nie pozwalają im jednak na promowanie poszczególnych rzeczoznawców. W wielu urzędach są wyłożone prospekty ewentualnie ewidencje biegłych. Można je ponadto wyszukać w powiatowych środkach dokumentacji mierniczej i kartograficznej. Dobrze, kiedy mierniczego polecają sąsiedzi bądź bliscy, którzy uprzednio czerpali z jego usług. Zalecamy pójść do dwóch rekomendowanych biegłych i zestawić ich ofertę: stawkę oraz czas wykonania usługi.

Czy usługi geodezyjne mają być tańsze

Najlepiej jest negocjować stawkę sumy usług mierniczych, które muszą być zrealizowane przy nabyciu działki oraz konstrukcji budynku. Zapłacimy wtedy mniej, niż powierzając każdorazową pracę osobno. Stawki usług mierniczych są umowne i zależą od sum, jakie mierniczy potrzebuje złożyć do instytutu specyfikacji geodezyjnej, nakładu pracy, poziomu skomplikowania pomiaru, niewygody terenu, ergo liczebności poprawek, które należy nanieść. Cena usługi zależeć okaże się również od tego, gdzie znajduje się nasza parcela. Najkosztowniejsze są pomiary na terenie wielkich miast (szczególnie Stolicy), na ich rogatkach – szczyptę przystępniejsze. Im odleglej od wielkich ośrodków, tym cena usług mierniczych jest mniejsza.